Širdies ir kraujagyslių ligos yra pirmaujanti mirties priežastis planetoje.

Širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių yra daug: nuo rūkymo, cukrinio diabeto, padidinto arterinio kraujo spaudimo ir nutukimo, iki oro taršos ir mažiau paplitusių priežasčių, tokių kaip paveldėjimas, infekcinės ir kaupimo ligos. COVID-19 pandemijos metu, širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys pacientai patiria dvigubą grėsmę. Jie ne tik turi didesnę tikimybę sirgti sunkesne SARS-COV2 infekcijos forma, bet jie ir labiau bijo kreiptis dėl profesionalios medicininės pagalbos. Mes galime tik prognozuoti kaip pandemija vystysis ateityje, tačiau mes žinome, jog širdimi rūpintis dabar yra daug svarbiau ne bet kada.

 

Todėl, 2020 m. rugsėjo 29 dieną minint Pasaulinę širdies dieną, Lietuvos širdies asociacija kartu su Pasauline širdies federacija kviečia:

Ką reiškia šis 2020 m. Pasaulinės širdies dienos šūkis – kovokite su širdies ir kraujagyslių ligomis iš širdies? Ogi tai, jog kovokite…

Savo protu

Kad suprastumėte ko reikia, norint gyventi sveiką gyvenimą, ir, pasitelkę žinojimą, keistumėte savo įpročius, kad jūsų gyvenimo kokybė būtų geresnė dabar ir ateityje.

Savo įtaka

Kaip individualus asmuo, rodydamas sveikos gyvensenos pavyzdį tiems, kuriuos mylite.

Kaip sveikatos apsaugos specialistas, padėdamas pacientams žingsnis po žingsnio žengti sveikos gyvensenos link.

Kaip darbdavys, investuodamas į savo darbuotojų širdžių sveikatą.

Kaip valdžios atstovas, kurdamas įstatymus bei siūlydamas iniciatyvas, kurios gerintų visuomenės širdžių sveikatą, pvz., mokesčiai cukrui, rūkymo draudimai ir oro taršos mažinimas.

Savo užuojauta

Rūpindamasis ne tik savimi, bet ir labiausiai pažeidžiama visuomenės dalimi, tai yra tais kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis ir turi didesnę riziką COVID-19 pandemijos metu.

Kokias esmines žinutes perduoda Lietuvos širdies asociacija?

Rinkitės klausdami širdies

Mes galime rūpintis savo širdimi ir perspėti širdies ir kraujagyslių ligas sveikai maitindamiesi, atsisakydami tabako, ribodami alkoholio vartojimą ir didindami fizinį aktyvumą. Tokie pasirinkimai yra puikus pavyzdys mūsų vaikams bei tiems, kuriuos mylime.

Įsiklausykite širdimi į savo širdį

Jei jūs turite sveikatos problemų, tokių kaip širdies liga, širdies nepakankamumas, cukrinis diabetas, aukštas kraujo spaudimas ar nutukimas, neleisk, kad COVID-19 sustabdytų jus nuo reguliarių sveikatos patikrinimų, net jei jie ir yra nuotoliniai. Nevenkite kviesti greitosios medicinos pagalbos, jei jaučiate jog būklė blogėja – neužmirškite, jog tai saugu ir medicinos darbuotojai dirba jums.

Iš širdies padėkite visuomenei, mylimiems žmonėms ir sau

Individualūs asmenys, bendruomenės ir įmonės reagavo į pandemiją nepaprastais būdais, remdami vienas kitą, palaikydami sveikatos apsaugos personalą ir pažeidžiamus visuomenės narius. Todėl, kalbame apie geresnius pasirinkimas kiekviename lygyje – nuo asmeninių bei kasdieninių pasirinkimų, iki sprendimų valstybiniu ir pasauliniu lygiu.

Širdimi palaikykite sveikatos pasaugos darbuotojus

Pandemija lėmė išaugusį slaugytojų, gydytojų, mokslininkų, epidemiologų ir visuomenės sveikatos specialistų palaikymą. Tebesididžiuojame visais jais.

Dalyvaukite iš visos širdies

*****

Lietuvos širdies asociacijos veiklos, skirtos 2020 m. Pasaulinei širdies dienai

–  www.heart.lt tinklalapyje iki rugsėjo 20 d. vyksta visuomenės apklausa apie širdies ir kraujagyslių rizikos veiksnius; tiksliausiai atsakę į apklausos klausimus bus apdovanoti prizais.

 – Rugsėjo 29 d. 18 val. Vilniaus mieste vyks simbolinis dviračių žygis (dviračių žygio schema žemiau), skirtas Pasaulinei širdies dienai (PŠD). Dalyvius informuosime apie širdies ir kraujagyslių ligų grėsmę (Pasaulinės širdies dienos lankstinukai, kita informacinė dalomoji medžiaga, suteikta partnerių), skirsime prizus. Kviečiame visus dalyvauti ir švęsti Pasaulinę širdies dieną aktyviai – sveikai ir smagiai praleisime laiką kartu! PŠD skirtos iniciatyvos vyks Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose.

 – LŠA prezidentė doc. dr. Sigita Glaveckaitė  dalyvaus LRT „Labo ryto“ laidoje  – informuos apie PŠD, kalbės apie širdies ir kraujagyslių ligas (ŠKL) bei jų rizikos veiksnius.

 – Parengsime ir paskelbsime internetinėje žiniasklaidoje (www.delfi.lt, www.15min.lt) straipsnius, skirtus PŠD.

–  Surengsime virtualią kardiologo paskaitą ,,Ar žinai savo skaičius?“  bei  viktoriną. Skirsime prizus.

– Tęsime aktyvią komunikaciją socialinėje erdvėje apie širdies ir kraujagyslių ligas bei jų rizikos veiksnius.

Dalyvaukite iš visos širdies. Lietuvos širdies asociacija kviečia jungtis ir skatinti žmones gyventi ilgiau, geriau ir sveikiau. Junkitės prie facebook paskyros @heart.lt ar ieškokite informacijos tinklapyje www.heart.lt