“RAUDONA SUKNELĖ“ – KAMPANIJA LIETUVOJE

Kas yra „Raudona suknelė“? „Raudona suknelė“ yra tarptautinė švietėjiška tęstinė kampanija, skirta moterų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai.

Ką reiškia „Raudona suknelė“? Šios kampanijos tarptautinis simbolis yra raudona suknelė. Tai yra universalus moterų sveikatos, gyvybės ir dinamiškumo simbolis. Raudona suknelė taip pat simbolizuoja raudoną pavojaus signalą, kviečiantį kiekvieną moterį pasaulyje rūpintis savo ir savo artimųjų širdies sveikata.

Kodėl „Raudona suknelė“ Lietuvoje?

 • Lietuvos širdies asociacija, bendradarbiaudama su Pasauline Širdies Federacija ėmėsi „Go red for women“ – „Raudona suknelė“ kampanijos Lietuvoje įgyvendinimo, kad atkreiptų visuomenės dėmesį į širdies ir kraujagyslių ligas, kaip patį didžiausią moterų žudiką.
 • Koronarinė širdies liga yra vyresnio amžiaus moterų (ypač po menopauzės) pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje, maždaug keturis kartus dažnesnė, nei mirtis nuo vėžio.
 • Palyginus su senbuvėmis Europos Sąjungos šalimis Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta beveik dukart daugiau moterų.
 • Tačiau širdies ligų ir insulto galima išvengti. Pirmasis žingsnis norint apsaugoti moteris ir sumažinti riziką – tai informuoti apie šią grėsmę jų sveikatai ir mokyti, kad reikia imtis priemonių nuo pat jaunystės.
 • Svarbu atkreipti dėmesį į rizikos faktorius, kurių eliminavimas ar sumažinimas yra širdies ligų prevencija: rūkymas, nutukimas ir viršsvoris, fizinis neveiklumas, aukštas kraujo spaudimas, aukštas cholesterolis kraujyje, diabetas.
 • Būtina informuoti moteris, kad visos gali apsaugoti savo širdį, aktyviai gyvendamos, sportuodamos, atsisakydamos rūkymo, išlaikydamos sveiką vidutinį svorį, žinodamos savo rizikas, įtakojančias sveikatos būklę, besimaitindamos sveikai, atpažindamos širdies infarkto ir insulto požymius.

Kodėl svarbi ši kampanija? Daugiau faktų.

Tikimės, kad kampanija padės moterų žudiką Nr.1 pasaulyje paversti moterų  sveikatos prioritetu Nr. 1. Dauguma moterų nežino, kad visame pasaulyje pagrindinė  jų mirties priežastis, o taip pat ir pagrindinė negalios priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos.

Kiekvienais metais visame pasaulyje koronarinė širdies liga ir insultas nusineša per    8 600 000 moterų gyvybių. Mirčių skaičius nuo širdies ir kraujagyslių ligų žymiai didesnis nei nuo vėžio, tuberkuliozės, ŽIV/AIDS ir maliarijos kartu sudėjus. Mirčių skaičius aštuoniolika kartų didesnis nei nuo krūties vėžio ir šešis kartus nei nuo ŽIV/AIDS.

Lietuvoje kiekvienais metais koronarinė širdies liga ir insultas nusineša per 13 000 moterų gyvybių. Moterų mirčių skaičius nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra beveik 4 kartus didesnis nei nuo vėžio. Tačiau širdies ligų ir insulto galima išvengti. Pirmasis žingsnis, siekiant gerokai sumažinti riziką – tai žinoti apie šią grėsmę sveikatai.

Moterims žymiai dažniau nei vyrams per vėlai diagnozuojamos ir pradedamos gydyti širdies ir kraujagyslių ligos. Supažindinti moteris su miokardo infarkto ir insulto dažniausiomis priežastimis, rizikos veiksniais ir simptomais yra pirmasis žingsnis kovojant su šiomis ligomis. Ši informacija  gali išgelbėti daugelio moterų ir jų šeimos narių gyvybę.

Socialinio švietėjiško renginio tikslai:

 • Kampanijos „Raudona suknelė“ pagrindinis tikslas yra aktyviai skatinti moteris rūpintis savo širdimi, ypatingai  kreipiant dėmesį į širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją, diagnozę ir kontrolę.
 • Paskatinti Lietuvos moteris rūpintis savo  ir savo artimųjų širdies sveikata.
 • Akcentuoti širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos svarbą, ankstyvą diagnozės nustatymą ir kontrolę.
 • Supažindinti moteris su pagrindiniais širdies ir kraujagyslių rizikos faktoriais ir būdais  išvengti susirgimo.
 • Atkreipti bei padidinti medikų ir politikų dėmesį į šią problemą.

Daugiau informacijos rasite čia.